Czy wiesz, że medycyna chińska stosuje grzybu w diecie chorych na nowotwory żołądka, trzustki czy jelit? W połączeniu z innymi produktami przyrządza się z nich zupy.
Termika grzybów terapeutycznych
ogólnie grzyby mają naturę od neutralnej do ochładzającej, stąd ich korzystne działanie na wszelkie objawy toksycznego gorąca w organizmie.
Smak grzybów terapeutycznych
Mają smak słodki, co działa wzmacniająco na układ trawienny. Czyli ich działanie określane jako ciężkostrawne wynika najprawdopodobniej ze zbyt dużej ilości przyjmowanej jednorazowo. Zupełnie inną kwestią są specjalnie przygotowywane ekstrakty w formie suplementów. Poza tym, każdy pokarm, nawet ten uważany za super zdrowy, zjedzony w dużych ilościach może spowodować niestrawności lub złe samopoczucie. W recepturach chińskich do zup leczniczych dodaje się np. 25 – 50 gram świeżych grzybów lub kilkanaście gram suszonych.
Działanie grzybów terapeutycznych
Usuwają zastoje krwi w organizmie, stąd poprawiają krążenie krwi. Długotrwałe zastoje krwi często generują w przyszłości nowotwory. Ta właściwość grzybów jest istotna w zapobieganiu nowotworom.
Pora roku
Odżywiają płyny ciała i regulują suchość. Kierując się zasadą, że w danym momencie powinniśmy jeść to co rośnie wokół nas, wysyp grzybów jesienią ma swoje uzasadnienie. Suchość jest charakterystyczna dla jesieni. A jest to związane z naturalnym kierunkiem opadania (liście, owoce), usychania (liście, nasiona, wszelkie rośliny zielne), kierowania w dół (soki drzew spływają do korzeni). Dotyczy to również nas. Wielu z nas zaczyna pod koniec lata odczuwać suchość w pewnych obszarach swego ciała: sucha skóra, włosy, zaparcia. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie nawilżenie organizmu. Grzyby są jednym z takich pokarmów.
Prawo sygnatur
W medycynie chińskiej kolory przyporządkowane są określonym narządom. Grzyby białe stosuje się w terapiach dotyczących płuc oraz tego wszystkiego co się z nimi wiąże, np. skóra, jelito grube. Grzyby ciemne w terapiach dotyczących nerek, krwi, kości.