You are currently viewing Najczęściej zadawane pytania na temat grzyba adaptogennego Reishi

Najczęściej zadawane pytania na temat grzyba adaptogennego Reishi

Co to jest Ganoderma luciudum (Reishi)?

Ganoderma lucidum jest grzybem rosnącym na obumarłych pniach a także żywych drzewach, głównie liściastych. Tłumacząc nazwę łacińską: Gan – oznacza lśnić, derm – skórę a lucidum – lśniący.

Czy Ganoderma lucidum, Reishi, Ling zhi, lakownica lśniąca to ten sam grzyb?

Tak, Ganoderma lucidum to nazwa łacińska, Reishi – japońska, Ling zhi – chińska, lakownica lśniąca – polska.

Czy Reishi to grzybek rosnący na mleku?

Nie, Ganoderma lucidum nie ma nic wspólnego z grzybkami hodowanymi na mleku. Ganoderma jest hubą i nie można jej samodzielnie wyhodować w warunkach domowych. Jak wiadomo w Polsce od dawna Huba była stosowana w naturalnej medycynie ludowej.
Czy Ganoderma lucidum – Reishi –  występuje w Polsce?
Tak, polska nazwa grzyba to lakownica lśniąca. Grzyb jest bardzo rzadko spotykany i jest pod całkowitą ochroną.
Jakie właściwości ma Ganoderma lucidum?
Grzyb głównie harmonizuje, reguluje i wzmacnia układ odpornościowy. Dożywia i regeneruje cały organizm na poziomie komórkowym. Starożytni chińczycy cenili go bardziej od żeń-szenia.
Czy grzyb Reishi bezpieczny w stosowaniu?
Tak, w literaturze naukowej wyraźnie podkreśla się bezpieczeństwo spożycia Reishi i uzyskanych z niego wysokiej jakości preparatów. Podkreślali to również Chińczycy w swoich pierwszych dziełach historycznych.
Czy spożywanie grzyba terapeutycznego  Reishi  może uzależnić?
Nie, stosowanie preparatów można przerwać w każdej chwili i tak samo wrócić do nich bez ryzyka jakiegokolwiek uzależnienia.
Czy grzyb Ganoderma lucidum może wywołać halucynacje?
Nie, grzyb jest całkowicie bezpieczny, nie wywołuje halucynacji, skutków ubocznych i nie uzależnia. Halucynacje i efekty wizualne wywołują grzyby posiadające w swoim składzie psylocybinę.
Czy spożywając grzyby lecznicze Reishi można zachorować na grzybicę?
Nie, podobnie jak spożywając grzyby suszone czy marynowane.
Czy można przyjmować preparaty z grzyba z lekami i innymi produktami zdrowotnymi?
Tak, nie stwierdzono aby Reishi przyjmowany z lekami lub produktami naturalnymi wywoływał niepożądane reakcje. Jakiekolwiek reakcje organizmu są naturalne i wynikają z regeneracji i oczyszczania z toksyn.
Może być stosowany ze wszystkimi dotychczas stosowanymi preparatami ponieważ nie wchodzi z nimi w interakcje. DOBRZE DOBRANE GRZYBY TERAPEUTYCZNE CZĘSTO DZIAŁAJĄ W TAKIM SPOSÓB, ŻE ISTNIEJE POTRZEBA KORYGOWANIA ILOŚCI PRZYJMOWANYCH LEKÓW LUB WRĘCZ ODSTAWIENIE ICH NP. LEKI NA NADCIŚNIENIE, CUKRZYCĘ, CHOROBY TARCZYCY ITP. Trzeba kontrolować przyjmowanie leków i w razie potrzeby zmniejszać ich dawki aż do odstawienia leku. Zaleca się odstawiać leki powoli i pod kontrolą lekarza lub naturoterapeuty.
Czy są jakieś przeciwwskazanie do stosowania Reishi?
Tak, grzyb nieznacznie rozrzedza krew i nie zaleca się stosowania uzyskanych z niego preparatów na 3 tygodnie przed i 3 tygodnie po operacjach i porodzie. Rozrzedzenie krwi nie jest zauważalne w codziennym życiu – nawet po skaleczeniu i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu. Mogą jednak wystąpić bardziej obfite miesiączki, szczególnie u kobiet, które w kontekście medycyny wschodniej są zdiagnozowane w kotneście niedoboru energii śledziony.
Jak długo należy przyjmować Reishi?
Nie ma jednoznacznych zaleceń. Każdy organizm jest indywidualny i ma różne potrzeby. Należy obserwować siebie i zachodzące w organizmie zmiany.
Po jakim czasie od rozpoczęcia przyjmowania Reishi mogą się pojawić pierwsze efekty?
Każdy organizm jest indywidualny dlatego nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Z badań prowadzonych przez dr Alicję Widerską-Kurzawę a także z doświadczeń naszych klientów widać, że pierwsze efekty pojawiają się od kilku dni do kilku tygodni po zastosowaniu ekstraktów.
Dlaczego zaleca się równoczesne przyjmowanie witaminy C?
Witamina C ułatwia rozpuszczanie polisacharydów, które są jednym z głównych składników grzyba. Polisacharydy są trudno przyswajalne a dzięki ich rozpuszczeniu organizm może je przyswoić łatwiej i szybciej. Ważne aby zastosowana witamina C była łatwo przyswajalna np. w postaci naturalnej jak np. mikronizowany ekstrakt z dzikiej róży.
Czy należy robić przerwy w przyjmowaniu Reishi?
Można ale nie ma jednoznacznych zaleceń. Grzyb jest bezpieczny w spożyciu i nie uzależnia więc można go stosować nieprzerwanie lub robić przerwy, w dowolnym momencie i na dowolnie długi czas.
Czy grzyb z farmy hodowlanej ma takie same wartości jak grzyb dziko rosnący?
Grzyby hodowane na pniach drzew liściastych zakopanych w ziemi, które nie zostały skażone środkami chemicznymi, posiadają więcej wartości niż grzyb rosnący w naturze. W lesie grzyby są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, szkodniki, itd. Na farmach hodowlanych warunki niezbędne do zdrowego wzrostu są zbliżone do idealnych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu szkodliwych czynników. Dzięki temu grzyb pobiera z podłoża wszystkie niezbędne składniki i osiąga pełną dojrzałość i wielkość.
Czy istnieje książka o grzybie Reishi?
Tak, na rynku jest dostępnych kilka publikacji. Np. dr n.med. Adama Kwiecińskiego “Reishi- nadzieja współczesnej medycyny”.
Dlaczego grzyb był dotychczas nieobecny na rynku skoro jest znany od starożytności?
Przez wiele lat naukowcy uczyli się hodowli Reishi (Ganoderma lucidum) ponieważ w naturze występuje niezmiernie rzadko. Dopiero pod koniec XX w. Japończycy opracowali skuteczną metodę dzięki czemu rozpoczęły się intensywne badania naukowe nad składem i właściwościami grzyba. Obecnie największym producentem Ganoderma lucidum są kraje Azji np. Chiny i Malezja a produkty z grzyba zdobywają popularność na całym świecie.
Czy Reishi można podawać zwierzętom?
Tak, kapsułki z grzyba można podawać zwierzętom pamiętając, że dawka podana na opakowaniu jest dostosowana do wagi dorosłego człowieka. Należy ją zmniejszyć proporcjonalnie do wagi zwierzęcia.

Dodaj komentarz